6-Diğerleri

Teknoloji Savaşında Son Durum

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde ABD merkezli şirketlerin,ülkelerden telekomünikasyon ürünleri almasını engelleyen kararnameyi imzaladı ve bu imzaların ardından Google,Çin merkezli Huawei ile işbirliğini sınırlandırma kararı aldığını bildirdi.

Bugünkü gelişmelerde ise ABD Ticaret Bakanlığı, kara listesine aldığı Huawei‘ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 gün gibi bir sürede askıya aldığını açıkladı.

Bu karar sonucu Huawei‘nin mevcut akıllı cihazlarının güncellenmesi için gerekli Amerikan yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün gibi bir süre için izin veriyor.

Yasağı 90 gün erteleten karar hiç şüphesiz Huawei’nin kısa bir süreliğine olsa da çözüm bulması için rahat bir nefes alması anlamına gelmekte. Peki bu 90 günün sonunda işler istenildiği gibi yürümez ve Google yasağı hayata geçerse Huawei ne yapacak?

Bu yaşananların gerçek olması durumunda dünyanın en büyük telefon üreticisi Güney Kore merkezli Samsung‘un arından dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi konumunda yer alan Huawei için zor günler başlayacak demek doğru olur mu ileri ki günlerde göreceğiz.

Bu kararın ardından Huawei’den bir açıklama geldi

Huawei‘nin yaptığı açıklamada, Huawei‘nin Android piyasasının dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli derecede katkılarda bulunduğu ve Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarla yakın bir şekilde çalıştığı kaydedildi.

Kısaca Google, Huawei ile yaptığı iş birliklerini kısmen askıya aldı diyebiliriz

Şirketin, dünya çapında tüm kullanıcılarının en iyi deneyimi yaşaması için güvenli bir ekosistem kurmaya devam edeceği bildirildi.

90 günün sonunda ne olucağı ise teknoloji dünyasını ikiye bölmüş durumda.

İlgili Gönderiler
6-Diğerleri

WordPress'in Yeni Sürümü Duyuruldu

6-Diğerleri

Asp Hosting Nedir?Nerelerde Kullanılır?

6-Diğerleri

HTTP mi? HTTPS mi?

6-Diğerleri

Web Sitem Neden Ağır Çalışıyor?