6-Diğerleri

Web Sitem Neden Ağır Çalışıyor?

” Web sitem çok yavaş” Çoğu web site kullanıcısının neredeyse sık sık dile getirdiği bir isyan olarak karşımıza çıkmakta. Web sitem çok yavaş.Peki bunun sebebi ne? Bunun çeşit çeşit sebebiolabilir.Gelin bu sebeplere beraber bakalım.

Web sitenizin yavaş olması donanımsal bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Genellikle site yavaşlamada hemen sunucunun load ve cpu oranı incelenir. Bakmak için Linux tabanlı bir sistem kullanıyorsanız ssh bağlantısından sonra siyah ekranımızda “top” komutu ile uygulamaların çalışmasını gösteren ekrana giriş yapıyoruz. Bu ekran bizlere hangi uygulama ne kadar cpu harcıyor, ne kadar süredir açık görebilmemize imkan sağlamakta. Burada en çok cpu harcayan uygulamayı bulduktan sonra pid kodunu “kill” yaparak kapatınız. Virüs veya arka planda gereksiz bir uygulama sunucumuzun load oranını yükseltiyor ve cpuyu kitliyorsa onu kapatarak sitemizin yavaşlama sorununu çözebilirsiniz.

Buraya kadar sitemizi kontrol ettik fakat sorun burada değil yada sitemizin php, httpd uygulaması cpu oranını yükseklere tırmandırıyor yani sitemiz aslında kendi kendini yavaşlatıyorsa sorun burada değil yazılımsal bir problem olabilir. Bundan sonraki işlem,web sitemize girip kontrol etmek olmalıdır. Kodlamadan dolayı ortaya çıkan bir hata web sitemizin yavaşlamasına neden oluyorolabilir. Örneğin çok yoğun ve her sayfada mysql isteği attırmak, sürekli mysql kullanmak sunucumuzun yavaşlamasına sebep veren bir etken olacaktır . Yazılımsal olarak kodlamamızı optimize etmeli ve stabil çalışmasını sağlmamız gerekir. Daha hızlı bir websitesi için standart http yerine nginx, lite-speed veya php-fpm gibi uygulamalar kullanılabilir. Bu yüksek oranda bize fayda sağlayacaktır. Eğer wordpress tabanlı bir wesitesine sahipseniz ve ziyaretçi oranımız yüksek ise kesinlikle bir cache uygulaması edinmeliyiz. Çünkü wordpress tabanlı siteler aşırı cpu harcayan sistemlerdir. Cache etklentisi sayesinde sürekli isteklerden kurtularak sitemize bir nebze nefes aldırmamız mümkündür.

Yazılımsal bir hata yok veya sunucumuzun işletim sisteminde de bir hata yoksa olayın içinden çıkmak daha da zor bir hal alabilir. Artık daha ince düşünmeye başlamalıyız. Sunucumuz arka planda gizli bir işlem yürütüyor olabilir veya bir virüs sunucunun kasmasına sebebiyet veriyor olabilir. Bazen fazlaca yaptığımız yedekleme işlemleri sunucumuzun takılmasına sebebiyet verebilir. Websitemiz büyük ise yedeğin işlem sırası takılma sonucunda sunucumuz yavaşlayabilir.

Hala siteniz yavaşsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Gönderiler
6-Diğerleri

WordPress'in Yeni Sürümü Duyuruldu

6-Diğerleri

Teknoloji Savaşında Son Durum

6-Diğerleri

Asp Hosting Nedir?Nerelerde Kullanılır?

6-Diğerleri

HTTP mi? HTTPS mi?