8-Linux

Linux Komutları

Yedinet ailesi olarak Linux işletim sistemine sahip sunucularda bilinmesi gereken komutları bu yazımızda sizler için derleyip toparladık isterseniz beraber inceleyelim

Ls komutu

ls” komutu bulunduğumuz klasörün içeriğini görmemize yarayan komuttur. Komut satırına ls yazıp enter tuşuna bastığımızda bulunduğumuz klasörün içindeki dosyaları göreceğiz.

Pwd komutu

pwd” komutu hangi klasörün içerisinde olduğumuz gösteren bir komuttur.  Komut satırına pwd yazıp enter tuşuna bastığımızda ekranda bulunduğumuz dizinin isminin yazdığının göreceksiniz.

Cd komutu

cd” komutu farklı bir klasörün içine girmek için kullanılan komuttur. Komut satırına “cd “gitmek istediğimiz klasör” ” yazıp enter tuşuna basarak o klasörün içine girebilirsiniz.

Cd .. komutu

cd .. “ komutu bulunduğumuz klasörden çıkmak için kullandığımız komuttur. Komut satırına “cd ..” yazıp enter tuşuna bastığımızda bir önceki klasöre çıkacaktır.

Mkdir komutu

mkdir” komutu yeni klasör oluşturmamızı sağlayan komuttur. Komut satırına “mkdir “oluşturmak istediğimiz klasör” ” yazıp enter tuşuna bastığımızda istediğimiz klasörü oluşturacaktır.

find komutu

find“ komutu bulunduğumuz dizin içerisinde arama yapmak için kullandığımız komuda verilen addır. Dizin içerisinde bulmak istediğiniz bir kelime varsa “find kelime” yazarak enter a bastığımızda istediğiniz kelimeyi aratabilirsiniz.

Cp komutu

cp” komutu dosyaların kopyalanmasını sağlayan komuttur. Örnek vericek olursak; cp kopyalanacak_dosya kopyalanacağı_dizin şeklinde ifade edebiliriz

Mv komutu

mv” komutu dosya adı değiştirmek için kullanılan bir komuttur. Komut satırına “mv eski dosya adı yeni dosya adı şeklinde yazarak enter tuşuna bastığımız takdirde dosyanızın adı yeni dosya adı olacaktır. Örnek vermek gerekirse; “mv deneme denemebir” böylelikle deneme dosyasını denemebir olarak değiştirebiliriz.

Man komutu

“man” komutu komutların ne işe yaradığını gösterien komuttur. Örnek olarak;  komut satırına “man ls” yazarsanız ls komutunun ne işe yaradığını gösterir.

İlgili Gönderiler
8-Linux

Linux Hosting

8-Linux

Laravel Nedir?

8-Linux

Unutulan Linux Centos Root Şifresini Değiştirmek

8-Linux

Centos Cache Verilerinizi Temizlemek