6-Diğerleri

HTTP mi? HTTPS mi?

İnternet üzerinde web sitelerinin adreslerine baktığımız zaman bazı sitelerin HTTP ile,bazılarının ise HTTPS ile yazıldığını görmekteyiz. Bu iki farklı seçeneğin kullanım alanlarını detaylarıyla gelin hep beraber inceleyelim:

HTTP ve HTTPS protokolleri arasındaki farkın önemi

Bu iki internet protokolünün arasındaki farkların önemini anlayabilmek için ikisinide detaylı bir anlamda araştırmamız ve bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Özelliklede e-ticaret sitelerinin ve firmaların işin içinde oldukları bu sektörde işlerinin bir gereği olduğu için bu konu hakkında oldukça titiz davranmaları gerekmektedir.

Bakalım http ve https’nin anlamları neymiş bakalım;H

HTTP

(Hyper Text Transfer Protocol) yani internet üzerinden veri alışverişini sağlayan bir iletişim sistemine verilen addır. Bu sistem ile kullanıcılar arasında iletişim sürecinde veri transferi esnasında şifreleme yöntemi kullanılmaktadır.

HTTPS

HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protocol) farkı iste cümlenin sonuna gelen (Secure, Security) kelimeleridir. HTTPS ile kullanılan iletişim protokollerinin güvenli bir hal aldığı anlamına gelmektedir.SSL sertifikaları kullanılarak kullanıcılar ve web hosting servisleri üzerinden veri transferi esnasında gönderilen paketler şifrelenmekte ve böylece üçüncü şahısların gönderilen bu verilere erişmesine engel olmayı hedeflemektedir.

Online e-ticaret siteleri, Bankalar gibi sitelerin alışverişlerin yapıldığı veya kişisel bilgilerinin girildiği siteler bu nedenle bilgilerin güvenliğini sağlamak için SSL desteği veren sertifikaları kullanarak HTTPS protokolünden yararlanarak güven vermeyi amaçlar.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklardan Gelin Beraber Bahsedelim.

HTTP üzerinden yapılan veri transferi esnasında bir şifreleme işlemi yapılmadığı için bu işlem sırasında verilerin gizliliğini korunamaz. HTTP üzerinden alışveriş yaptığınız takdirde kredi kartı bilgilerinizi girmeniz ve işlem yapmanız oldukça risklidir ve hesap güvenliğinizi sağlama almanız oldukça önemli bir etken olmalıdır. Bu gibi durumlar ile karşılaştığınız zaman dikkat etmeniz gereken web sitelerinin ödeme ekranlarındaki güvenli ibaresi seçeneği olmasıdır.

İnternetten satış yapan veya yapmayı düşünen internet kullanıcılarının HTTPS protokolünü kullanması oldukça önemli bir etkendir.Hem müşteri taraflı hemde kendi güvenlikleri açısından. İnternetten alışverişini güvenli hale getirmek için son yıllarda kullanılmaya başlanan online ödeme sistemi olan sanal POS bankalar tarafından sağlanmadan önce HTTPS kullanıldığını ve SSL sertifikasının olup olmadığına önem göstermelidirler.

Bu iki sistemin arasındaki diğer farklılıklardan biriside HTTP protokolü 80.port’unu HTTPS protokolü ise 443.port’unu kullanmaktadır.

İlgili Gönderiler
6-Diğerleri

WordPress'in Yeni Sürümü Duyuruldu

6-Diğerleri

Teknoloji Savaşında Son Durum

6-Diğerleri

Asp Hosting Nedir?Nerelerde Kullanılır?

6-Diğerleri

Web Sitem Neden Ağır Çalışıyor?