6-Diğerleri

Drupal mı? WordPress mi?

Drupal ve WordPress’in Temel Amaçları Nedir?

Basitçe cevap verecek olursak çok fazla kodlama bilgisine sahip olmadan harika ve basit yönetilebilir siteler oluşturmanıza yarayan içerik yönetim sistemleridir diyebiliriz. Açık kaynak kodlu bu sistemler sürekli güncelleme alır ve ve Php Tabana sahiptirler. Şimdi bu iki sistemi gelin beraber inceleyip karşılaştıralım.

Popülerlik Açısından WordPress

Popülarlik konusunda açık ara WordPress’in önde geldiğini söylemek doğru olacaktır. Dünya üzerinde her 5 websitesinin 1’i WordPress ile oluşturulmuştur. Drupal’ın bu konuda çok geride kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Güvenlik Açısından Drupal

Popülarite konusunda nasıl WordPress açık ara ilerideyse güvenlik konusunda da Drupal’ın baya ileride olduğunu söylemek mümkün. Öyleki Beyaz Saray bile sitesini Drupal altyapısı kullanarak hazırlıyor.Siz düşünün 🙂

SEO Açısından?

İki sistem bu sefer birbirine yakın sayılır ama bize göre Drupal,Wordpress’e göre bir adım ötede diyebiliriz. Lakin iyi bir SEO’cu Drupal ile mükemmel bir işe imza atabilir. Kötü bir SEO’cu Drupal ile hazırlanmış bir web siteyi bitirebilir ve katledebilir. Ancak WordPress bu konuda daha avantajlı sayılmaktadır. Yani SEO konusunda çok iddialı değilseniz WordPress sizi üzmeyerek yarı yolda bırakmayacaktır.

Kullanım Kolaylığı Açısından WordPress

Kesinlikle WordPress’in önde olduğunu ve ağırlığını koyduğunu belirtmeliyiz. WordPress’in Admin Panelini anlaması çok kolay, Drupal ise biraz uzmanlık bilgisi istiyor.

Hangi Siteler Drupal Altyapısını Kullanmakta?

Grammy Awards

Nükleer Teknoloji

Mor ve Ötesi

Nasa

Ubuntu

Beyaz Saray

Hangi Siteler WordPress Altyapısını Kullanmakta?

Adobe

Playstation

Gittigidiyor Blog

Yedinet Blog

Webrazzi

Flickr Blog

BlackBerry

Karar Aşaması?

Kullanış ve Popülerlik için bizim tercihimiz WordPress. Peki sizin tercihiniz ne?

İlgili Gönderiler
6-Diğerleri

WordPress'in Yeni Sürümü Duyuruldu

6-Diğerleri

Teknoloji Savaşında Son Durum

6-Diğerleri

Asp Hosting Nedir?Nerelerde Kullanılır?

6-Diğerleri

HTTP mi? HTTPS mi?