1-DirectAdmin

DirectAdmin ile Site Yedeği Alma ve Geri Yüklemek

Site yedeklerimiz hayati derecede önem taşıyan bir husustur. Yedekleme işlemini zamanında ve planlı bir şekilde yapmak bizi çoğu problemden hızlı bir şekilde kurtaran bir işlemdir. DirectAdmin panelimiz üzerinden sitemizin yedeğini alma ve bu yedeği geri yükleme işlemini detaylı bir şekilde bakalım.

İlk adım olarak hosting bilgilerimiz ile DirectAdmin yönetim panelimize giriş yapıyoruz. Yönetim ana sayfamız açıldığında “Your Account” altında “Yedekleme Merkezi” alanına tıklatıyoruz. Açılan bu sayfada yedek alınacak yerlerin listesini görebilirsiniz. DirectAdmin’ in bizler için tavsiye ettiği tüm alanların (ftp,mysql vs.) yedeğinin alınmasıdır.Default olarak tüm alanlar seçili olmalıdır. Yedek alınmamasını istediğimiz bir bölüm var ise listeden adının karşısındaki tik işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Gerekli bilgilerimizi sisteme girdikten sonra sağ altta “Yedek Oluştur” butonu ile yedek alma işlemine başlayabiliriz. Yedek alma sürenizin sitemizin büyüklüğüne göre azalıp artabileceğini unutmayınız. Yedekleme işleminiz bittiğinde ekranımızda bittiğine dair bir bildirim ibaresi alacaksınız.

Ama bu aldığımız yedekleri geri nasıl yükleyeceğiz. Yedeğimizi geri yükleme için tekrar “Your Account” altında “Yedekleme Merkezi” alanına giriyoruz. Aşağıda “Geri yüklemek için bir dosya seçin” yazısının altında bir açılan pencere göreceksiniz. Burada önceden aldığımız yedekler mevcuttur. Geri yükleyeceğimiz yedeğimizi seçiyor ve hemen sağ altta bulunan Geri yükle butonu ile sitemizin yedeğini geri yüklemeye başlıyoruz. Böylelikle sitemiz tekrar yedek alınan haline dönecektir. Bu işlem bizlere site veya diğer ayarlarımızda hata olduğunda hızlı ve güvenilir bir biçimde onarmak ve eski haline döndürmemiz için kullanabileceğimiz önemli bir adımdır.

Sitenizi sık sık yedeklemeye özen göstermenizi öneririz.

İlgili Gönderiler
1-DirectAdmin

DirectAdmin Multi PHP Kurulumu

1-DirectAdmin

Yedek Oluşturmak

1-DirectAdmin

Ne Yedekleyeceğinizi Seçmek

1-DirectAdmin

Site Yedekleme