6-Diğerleri

Cloud Server Nedir ve Avantajları Nelerdir ?

Cloud Server Nedir ?

Cloud Hosting, birden çok sunucunun birbirine bağlanması ile oluşan bir servistir. Cloud hostingte sunucuların aynı veri merkezi içinde olma zorunluluğu bulunmaz. Bu durumda bir network ile birbirine bağlı olmaları yeterli olacaktır. Cloud server ile bir siteye bağlanma konusunda, site hangi veri merkezine daha yakınsa o veri merkezi üzerinde çalışmaktadır. Bu durum sitenin kullanıcıya hızlı bir şekilde cevap vermesini sağlar. Ayrıyeten bir veri merkezinde sorun olursa diğer veri merkezleri çalışır ve  bu sorundan uygulama etki görmez.


Cloud hosting, yükü dengeli olarak çalıştırmaktadır. Uygulamanız çalışırken ihtiyaç duyduğu kaynak kadar kullanır ve o kadar ücret ödenir. Klasik sunucu hizmetlerinde ise uygulama büyük ise dedicated kiralamak gerekebilir. Bazen dedicated sunucu ihtiyaçtan fazla belleğe, depolama alanına ve işlem gücüne sahip olabilmektedir. Bu durumda kullanılmayan kaynağa para ödemek durumunda kalırsınız. Cloud hosting, ihtiyacı miktarında kaynak kullanarak çalışır ve bütçesi bulunmayan sınırlı olan web geliştiricileri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
Sunucuların toplam işlem gücü, depolama alanı ile bellekleri uygulamalar tarafından ortak olarak kullanılır. Sunuculardan birisi arıza yaptığı zaman diğer sunucular çalışmaya devam ettirir. Bu nedenle uygulamalar da çalışmayı sürdürmektedir. Dedicated sunucu kiralandığında ise sunucu arızalandığı zaman uygulama çalışamaz.
Sonuç olarak cloud hosting ölçeklenebilir olduğunu söylemek doğru olacaktır. Klasik hostingden kaynak ve maliyet bakımından daha avantajlı ve sorunsuz bir hizmet sağlar.


Cloud Server Avantajları Nelerdir ?

Cloud Hostingin sunduğu avantajları sıralamak istediğimizde ilk sırayı yer alacak avantaj, kesintisiz hizmettir. Hiçbir kayıp olmadan, müşterilerin sitelerini ve kendi sitelerinizi barındırmak mümkündür. Normal kesintilerde veri kaybı maksimum düzeyde olmaktadır. Cloud hosting yedeklemeyi de çok basit bir şekilde yapmakta. Uptime süresi olarak da maksimumu sağlayan cloud hostingde, müşterileri zor durumda bırakmadan sorumlu olunan siteleri bulundurmak mümkündür. Tek bir siteniz veya birden fazla siteniz için kendi cloud hosting ile alt yapınızı kurmanız mümkündür. Bunu sağlamak için birkaç farklı data merkezinden 9-10 civarında server kiralayarak işe başlanılabilir.
Cloud hosting almadan öncelikle bu işte uzmanlığını kanıtlayan web hosting sağlayıcılarını tercih etmek gerekir. Cloud hosting hizmeti satın alırken, hizmet alacağınız kişi ya da firmaları çok dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, cloud hosting adı altında satın aldığınız hizmet yanlış bir tercih olabilir ya da sık sık kesintiler gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kandırılmamaya ve cloud hosting adı altında farklı bir hizmet satılmamasına özen gösterilmelidir.

İlgili Gönderiler
6-Diğerleri

WordPress'in Yeni Sürümü Duyuruldu

6-Diğerleri

Teknoloji Savaşında Son Durum

6-Diğerleri

Asp Hosting Nedir?Nerelerde Kullanılır?

6-Diğerleri

HTTP mi? HTTPS mi?