7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

Bu yazımızda size dünya çapında en yaygın biçimde kullanılan içerik yönetim sistemi olan “WordPress Admin Şifresi Sıfırlama” işleminin nasıl yapıldığını anlatıcaz.

WordPress SİTEMİN ŞİFRESİNİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

Kullanıcı Profilinizde E-Postanız Var mı?

WordPress sitenizdeki kullanıcı profilinizde eğer ki mail adresinizi girmişseniz o zaman yapmanız gereken en basit işlem şifremi unuttum diyerek mail adresinize gönderilen onay e-postasıyla şifrenizi değiştirmek en uygun seçenek olacaktır. Fakat sunucunuzda php mail fonksiyonunuz kapalıysa ya da smtp mail kullanmıyorsanız o zaman bir uyarı aldığınızı göreceksiniz. Uyarı mesajında ise e-postanızın gönderiminin başarısız olduğunu nedeninin ise sunucunuzun mail fonksiyonunu engellediği yazılır. Dolayısıyla e-posta alamayacağınız için bu yöntemle şifre değiştirmeniz mümkün olmayacaktır.

PhpMyAdmin Üzerinden Şifre Sıfırlama;

Peki, böyle bir durumda ne yapabilirim derseniz o zaman da “phpMyAdmin” üzerinden giriş şifresini değiştirme şansınız bulunmakta. Bunu nasıl yapacağınızı kısaca anlatalım.

Önce phpMyAdmin’e giriş yapmanız ve buradan şifresini değiştirmek istediğiniz sitenizin veri tabanına erişim sağlamanız gerekmektedir. Sitenizin veri tabanına girdikten sonra wp_user tablosuna giriş yapıyorsunuz. User_pass tablosunda içinde sizin giriş şifreniz MD5 formatında saklandığını görüceksiniz ve bunun içinde yeni şifrenizi MD5 şeklinde girmeniz yeterli olacaktır.

Bunu nasıl yapabileceğinizi de bir örnekle açıklayalım;örnek olarak şifreniz 123987456 şifreniz sizin $1$gAWzXsJ0$rmE8dbHfx7OnHJpC4m09h0 şeklinde görünür. Bu şifreyi kopyaladıktan sonra user_pass tablosunun içerisine yapıştırıyoruz.Tüm işlem bu kadar,bundan sonra
123987456 şifresini kullanarak admin panelinden giriş yapabilirsiniz. Ancak ilk girişte basit bir şifre verdiğiniz için sonrasında daha güçlü bir şifre ile değiştirmenizi öneriyorum.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında

7-Nasıl Yapılır?

Linux Gerçekten Windows İçin Bir Tehdit Oluşturuyor mu?