8-Linux

Laravel Nedir?

Laravel, web uygulamalarınızı geliştirmeniz için kullanılan bir PHP framework’tür. Zengin ve gelişmiş özellikleri bünyesinde barındıran Laravel, PHP ve OOP’nin pek çok faydalı özelliğine sahiplik etmektedir. Genişçe bir kitle tarafından tercih edilen Laravel’in sloganı şu şekildedir: “Web Sanatçılarının PHP Framework’ü”dür.

Oldukça kolay kavranması ile kısa süre zarfında çok sayıda kişi tarafından tercih edilmeye başlanan Laravel, İster küçük yapıda bireysel bir proje geliştirecek olun, ister büyük bir kurumsal uygulama kuracak olun; Laravel ile kolay ve hızlı bir şekilde tasarım yapmanızı mümkün kılmaktadır.

Laravel, açık kaynak kodlu bir framework’tür ve MVC yapısına sahiptir. Amatör veya usta bir web geliştirici tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Laravel öğrenmek ve hakim olmakiçin HTML/CSS ve orta seviye PHP bilmek yeterli gelecektir. Laravel ile ilgili en önemli bilgilerden bahsedelim:

  1. Dependency Manager, (Bağımlılık Yöneticisi) olarak Composer kullanmakta. Bu sayede gerekli bileşenleri projenize eklerken herhangi bir çakışma yaşamazsınız.
  2. İçinde ORM (Object Relational Mapping) vardır Veritabanındaki her tablonun karşısında bir model sınıfı vardır. Böylece sorgu yaparken uzun aramalar yapmanıza gerek kalmaz, kısa cümlelerle daha kolay sorgular yapmanıza olanak sağlar.
  3. Blade, Laravel’de template engine olarak kullanılır. Bu yapıyı kullanarak html ve php kodlarınızı kolaylıkla birbirinden ayırabilirsiniz. Bu özellik, çalışmalarınıza rahatlık katacaktır.
  4. Laravel’in gelişmiş bir routing yapısı vardır. Böylelikle URL yapınızı kolay ve hızlı bir şekilde filtreleyebilirsiniz.
  5. Authentication (kimlik doğrulama) yapısı Laravel’in içinde hazır bulunur. Böylece basit komutlarla uygulamanıza kullanıcı işlemlerini ekleyebilirsiniz.
  6. Kısa kodlarla Pagination (otomatik sayfalama) yapabilirsiniz.
  7. Laravel’in yapısında pek çok symfony framework bulunuyor. Üstelik Laravel’i öğrenebilmek ve dahası kullanabilmek için öncesinde symfony framework öğrenmenize gerek yoktur.
  8. Laravel’in migration ve seeder bir yapısı vardır. Bu sebeple veritabanında kolaylıkla veri girişi işlemleri yapılabilmekte; tablo oluşturma ve versiyonlama gibi işlemleri daha hızlı ve basit bir şekilde yönetebilmektesiniz.

Laravel’in içinde bulunan bileşenler, performansı önemli ölçüde geliştirir. Örneğin cache sistemi oldukça verimli bir şekilde çalışmaktadır. Laravel’in içinde bir symfony kütüphanesi bulunur. Üstelik bunu kullanmak için symfony öğrenmeye de ihtiyacınız yoktur. Çünkü Laravel açık kaynaklıdır ve katkıda bulunan kişiler sayesinde siteniz bakıma alınabilir. Laravel dokümanları, bilmediğiniz pek çok kod ya da sistem hakkında bilgi verir. Ayrıca ücretsiz eğitimler de içermektedir.

Topluluklar, Laravel’in temel yapıtaşlarından biridir. Laravel’in, bilgi sahibi olmadığınız bir konuda yardım isteyebileceğiniz geniş bir topluluğu bulunmakta. Oldukça hızlı gelişen Laravel’in Türkiye’de de geniş bir kullanıcı kitlesi bulunmakta. Öyle ki, artık iş ilanlarında da Laravel’in adı sık sık geçmeye başladığını görmekteyiz.Laravel’in bu kadar hızlı büyümesinin arkasında, web geliştiricileri için işleri gerçekten kolaylaştırması yatmakta. Basit kodlarla büyük projeler yapabilmenize imkan tanıyan Laravel, Düzenli çalışma koşulları sunuyor. Üstelik çalışmayı dilediğiniz zaman bırakıp, dilediğiniz zaman geri dönebiliyorsunuz ve geri döndüğünüz zaman da bir önceki etapta yapmış olduklarınız size anlamlı gelmeye devam ediyor. Hantal olmayan, kullanışlı bir yapı sunan Laravel; en meşakkatli projelerin bile kısa süre içerisinde ayağa kaldırılabilmesini destek veriyor. Üstelik web geliştiriciler de Laravel’i kullanmaktan keyif alıyor. Modern programcılığa adım atmak ve sektörün yeniliklerinden uzak kalmamak için Laravel’i öğrenmek son derece önemli.

İlgili Gönderiler
8-Linux

Linux Komutları

8-Linux

Linux Hosting

8-Linux

Unutulan Linux Centos Root Şifresini Değiştirmek

8-Linux

Centos Cache Verilerinizi Temizlemek