7-Nasıl Yapılır?

Bağlanmaya Çalıştığınız Adres Güvenli Değil Hatası ve Çözümü

“GÜVENLİ DEĞİL” UYARISI NEDEN KARŞIMA ÇIKIYOR?

Bildiğiniz gibi Google Chrome, Google gibi ünlü bir markanın dünyaya sunduğu en pratik ve en popüler internet tarayıcılarının başında gelmektedir. 24 Temmuz 2018 tarihi itibari ile Google, Chrome 68’i kullanıma sunmaya başlamıştır ve Chrome 68 ile birlikte web sitesi güvenliği konusu giderek önemli bir hal almıştır. Google Chrome, “https” ile korunmayan tüm web siteleri için adres çubuğunda “bu siteye bağlantınız güvenli değil” hatası vermeye başladı ve siteye bağlanmaya çalışan insanların şaşırmasına sebebiyet verdi diyebiliriz. Bunun sebebi ise çoğu internet kullanıcısı tarafından anlaşılamamakta ve sebebinin araştırılması için yine Google’a sorup cevap aramaktadır. Bu sebepler ise Google’a “chrome güvenli değil hatası” gibi kalıp ifadeler ile yazılarak araştırılmakta.

TÜM BU ADIMLAR GÜVENLİĞİNİZİ SAĞLAMAK İÇİN

Öncelikle bu tür uyarıların kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunması için Google tarafından artan web güvenlik standartlarının bir parçası olduğunu bilmemiz de fayda bulunuyor.Google kullanıcılarını kaybetmesini istemiyor,özellikle de güvenlik açısından.Çoğu kullanıcı bu uyarıları dikkate almıyor ve Google tarafından güvenli olmadığı uyarısı alınan web sitelerine başka yollarla girmeyi deniyor.Bize göre doğru bir işlem demek yanlış olucaktır.Elbette ki Google tarayıcısının güvenli değil uyarısı verdiği hiçbir siteye girilmez diye zorunlu bir kural bulunmamakta ama sadece sizin güvenliğiniz için düşünülen bir işlem olduğunu unutmamanızda fayda var. Bu uyarı genel olarak belirli güvenlik gereksinimlerinin karşılanması konusunda oluşturulmuş güvenlik işlemlerinden bazılarıdır. Her uyarı alınan siteye girilmemelidir gibi bir kuralın olmamasının yanında zorunlu kalmadıkça güvenli olmayan siteleri tercih etmemeniz kişisel bilgileriniz adına önemli bir husustur.

Peki nedir Google tarafından sunulan bu güvenlik uyarısı? Ve bu uyarıyı almamak için ne yapabilirsiniz?

Tekrar belirtmekte fayda var,bu tür sitelere girişinizi doğru bulmuyoruz fakat illa ki giriş yapmayı kafaya koyduysanız Google Chrome kullanıcılardan kişisel veri toplayan ama SSL sertifikasıyla korunmayan web siteleri için “bağlantınız güvenli değil” gibi uyarılar veren bir sistemi kullanıcılar için sunmuştur. Kullanıcılar bir siteye kişisel bilgilerini girmeden önce site uzantısının http mi yoksa https uzantılı mı olup olmadığını kontrol edebilirler. Fakat Google’ın yaptığı araştırmalara göre çoğu insan bir siteye giriş yaparken veya kişisel bilgilerini o web sitenin ara yüzüne girerken site uzantısına bakmadan giriş yapmakta. Bu durum ise kullanıcıların kişisel bilgilerini 3. şahıslara vermek kadar tehlikeli olabilmekte. Google ise bu duruma çözüm bulabilmek için sözü edilen güvenlik uyarısı sistemini getirmiş ve insanları uyarır hale gelmiştirler. Google tarafından web güvenlik standartlarının yükseltilmesi ve kişisel verilerin özenle korunması açısından oluşturulan uyarı sistemi ile karşılaşmamak ve web sitelerine uyarı almadan erişebilmek için çeşitli yollar bulunmaktadır. Yapılan küçük bir ayar değişikliği ile istediğiniz web sitelerine uyarı almadan ulaşabilmeniz mümkündür.

ÇÖZÜM İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

Sorunun çözümü için bir SSL serfikası almalı ve sitenize bağlamalısınız. Bunun için web sitemiz Yedinet’e başvurabilir, SSL sertifikaları linkine tıklayarak karşılaştığınız sorunun çözümü için size en uygun fiyatlı SSL sertifikasını inceleyip satın alabilirsiniz.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında