7-Nasıl Yapılır?

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Özellikle son yıllarda internet kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımıza birçok yeni kelime yerleşti. Bu kelimeler genellikle İngilizce kökenli olup, terimsel anlamlar taşımaktadırlar. Proxy kelimesini de özellikle son yıllarda popülerliği artan kelimelerden birisi. Esasında Proxy 10 seneyi aşkın süredir hayatımızda olan fakat son 5 sene içerisinde popülerliğini artırmış bir kavramdır.

Proxy, basit tabiriyle bir siteye bağlanmak için başka bir kanaldan geçmeye yarayan bir programdır. Türkçe karşılığı ise vekil sunucu anlamına gelmektedir. Normalde bir siteye bağlanırken, kişinin internet sağlayıcısının sunucusu kullanılarak bağlantı sağlanır. Fakat Proxy, adından da anlaşılacağı gibi vekil sunucu görevini yaparak, araya farklı bir bağlantı koyulmasını sağlamaktadır. Bu sayede bağlanılmak istenen internet sitesi sizin kendi orijinal sunucunuzun IP’sini değil, Proxy tarafından sunulan üçüncü IP’yi algılar. Bu da Proxy’nin en çok kullanılma amacı olan yasaklı sitelere girme amacına hizmet etmektedir. Fakat Proxy, yalnızca yasaklı sitelere girmek için kullanılan bir araç değildir. Aynı zamanda güvenli ve hızlı bağlantı içinde kullanılabilir. Orijinal internet sunucusunun yetersiz kaldığı yerlerde daha hızlı ve güvenli bağlantı için Proxy kullanımı şirketler arasında da yaygınlaşmaktadır. Proxy kullanmak bir nevi size verilen internet sunucusunun daha iyi ve kaliteli olduğu düşünülen, özgür bir platformdan internete bağlanmanızı sağlamaktadır.

Proxy ayarları genel olarak manuel bir şekilde yapılmakta. Hem bağımsız kişiler tarafından hem de şirketler tarafından Proxy kodları üretilerek internet üzerinde kullanıma açılır. Proxy kullanımı, illegal bir durum değildir ve daha önce de belirttiğimiz gibi sadece internette yasaklı olan sitelere girmek için kullanılmaz. Bu nedenle internet üzerinden bağlantı yaparken, Proxy kullanmaktan çekinmeye gerek yoktur. İnternet üzerinde yapılacak ufak bir araştırmayla, kaliteli düzgün çalışan Proxy kodları bulmak oldukça kolaydır. Proxy ayarları, internete bağlandığınız aracı programın kendi içindeki ayarlar kısmından değiştirilebilir. Her internet sağlayıcı, programın basit bir şekilde Proxy Ayarları kısmına ulaşmak mümkündür. Ülkemizde en çok kullanılan üç ana programdan bahsedecek olursak, şu şekildedir.

Google Chrome Proxy Ayarları

Google Chrome için en sağlıklı Proxy yöntemi bir uzantı yoluyla edinmektir. Proxy uzantılarını ise internette yapacağınız ufak bir arama ile rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer el ile girmek istiyorsanız “ayarlar” kısmından “gelişmiş” sekmesine tıklamanız, “Proxy ayarlarını aç” kısmına tıkladıktan sonra “yerel ağ için Proxy kullan” sekmesine girmeniz, Proxy adresini buraya yazmanız gerekmektedir. Bu adımları uyguladıktan sonra rahatlıkla Proxy üzerinden internete bağlanabilirsiniz.

Mozilla Firefox Proxy Ayarları

Bu tarayıcı için Proxy ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, şu adımları izlemeniz gerekir: Araçlar – Seçenekler Gelişmiş Ayarlar. Bu adımları sırasıyla izledikten sonra karşınıza çıkan pencereden yine Google Chrome’da olduğu gibi Proxy ayarlarını girmeniz gerekmektedir.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

WordPress'de Spam Yorumları Captcha Eklentisi ile Önleyin

7-Nasıl Yapılır?

Linux SSH Portu Değiştirme

7-Nasıl Yapılır?

.htaccess ile WordPress’i Hızlandırın ve Güvenliği Artırın

7-Nasıl Yapılır?

Bu Siteye Bağlantınız Güvenli Değil Hatası ve Çözümü