7-Nasıl Yapılır?

Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

İlk kez Youtube’un engellendiği 2008 yılındaProxy tanımıyla karşılaşan Türk internet kullanıcıları, aradan geçen süre zarfında VPN servislerine geçerek  Proxy sitelerine daha az ilgili olmaya başladı.

Proxy için; basit bir tanımla bir siteye bağlanmak için başka bir kanaldan geçmeye yarayan bir programdır denenebilir. Türkçe karşılığı ise vekil sunucu anlamına gelmektedir. Normal durumlarda bir siteye bağlantı yaptığınızda, kişinin internet sağlayıcısının sunucusu kullanılarak bağlantı sağlanır. Fakat Proxy, adından da anlaşılacağı gibi vekil sunucu görevini yaparak, araya farklı bir bağlantı koyulmasını sağlamaktadır. Bu sayede bağlanılmak istenen internet sitesi sizin kendi orijinal sunucunuzun IP’sini değil, Proxy tarafından sunulan üçüncü IP’yi algılar. Bu da Proxy’nin en çok kullanılma amacı olan yasaklı sitelere girme amacına hizmet etmektedir. Fakat Proxy, yalnızca yasaklı sitelere girmek için kullanılan bir araç değildir. Aynı zamanda güvenli ve hızlı bağlantı içinde kullanılabilir.

Proxy ayarları genel bir biçimde manuel bir halde yapılmaktadır. Hem gönüllü kişiler tarafından hem de şirketler tarafından Proxy kodları oluşturularak internet üzerinde kullanıma açılır. Proxy kullanımı, illegal bir durum değildir ve daha önce de belirttiğimiz gibi sadece internette yasaklı olan sitelere girmek için kullanılır demek yanlış olur. Bu nedenle internet üzerinden bağlantı yaparken, Proxy kullanmaktan çekinmenize gerek yoktur. İnternet üzerinde yapılacak ufak bir araştırmayla, stabil ve düzgün çalışan Proxy kodları bulmak oldukça basit bir işlemdir. Her internet sağlayıcısın, programın basit bir şekilde Proxy Ayarları kısmına ulaşması mümkün kılınmıştır.

Google Chrome Kullanıcısı İçin Proxy Ayarları:

Google Chrome için en sağlıklı Proxy yöntemi bir uzantı yolu edinmektir. Proxy uzantılarını ise internette yapacağınız ufak bir araştırma sayesinde ile rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer el ile değer atamak istiyorsanız “ayarlar” kısmından “gelişmiş” sekmesine tıklayıp, “Proxy ayarlarını aç” dedikten sonra “yerel ağ için Proxy kullan” sekmesine girmeniz, Proxy adresini buraya yazmanız yeterli olacaktır. Bu adımları uyguladıktan sonra rahatlıkla Proxy üzerinden internete bağlantı sağlayabilirsiniz.

Mozilla Firefox Kullanıcısı İçin Proxy Ayarları:

Mozilla Firefox tarayıcısı kullanıcısı iseniz Proxy ayarlarını değiştirmek için şu adımları takip etmeniz gerekir: Araçlar – Seçenekler Gelişmiş Ayarlar. Bu adımları sırasıyla izledikten sonra karşınıza çıkan pencereden yine Google Chrome’da olduğu gibi Proxy ayarlarını girmeniz gerekmektedir.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında