8-Linux

İlk Defa Başlayacaklar İçin Temel Linux Komutları

Linux bugün en popüler ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak faaliyet göstermeye devam etmekte. Bu popülerliği korumasın başlıca sebebi, Linux’un hızlı, güvenli ve ücretsiz olmasından ötürüdür. Pek çok alternatifi karşısında güç kaybetmeyen ve sıralamasını bozmayan Linux, programlama dünyasındaki önemini sürekli arttırarak yoluna emin ve garanti adımlarla gitmeye devam ediyor.

Bir yazılımın açık kaynaklı ve ücretsiz olması, bu yazılım içerisindeki her bir bilginin farklı yazılımcılar tarafından değiştirilebileceği anlamına geliyor. Bu yazılımı kullanarak ürettiğiniz yeni yazılımı, kendi istediğiniz isimle piyasaya sürebilirsiniz. Örneğin Ubuntu Linux, Red Hat Enterprise Linux, Linux Mint,gibi yazılımlar, Linux ile üretilen yazılımların başında gelmekte.

pwd

Linux Shell, kullanıcı,işletim sistemi arasında bağlantı kurmasını sağlayan programdır. Burada komutlar yazılır ve sisteme dahil edilir. Temel Linux komutlarını kullanarak işletim sisteminde pek çok değişiklik yapabileceğinizin farkında mısınız?. E, bu temel Linux komutları nelerdir?

Terminali açtığınız zaman, program kullanıcının öncelikle home dosyasına giriş yapar. İçinde bulunduğunuz dosyanın adını öğrenmek isterseniz “pwd” komutunu kullanabilirsiniz.

ls

“ls” komutu ile bulunduğunuz dizdeki dosyaların neler olduğunu görebilirsiniz. Gizli dosyaları görmek isterseniz “ls-a” komutunu kullanarak gizli dosyaları görmeniz mümkündür.

cd

“cd” komutuyla dizinler arasında geçiş yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse”cd home/medya/galeri” yazdığınızda Home dosyasının içindeki medya klasörü içindeki Belgeler klasörüne gidecektir.

“cd..” komutu ise bir önceki klasöre gitmenizi sağlar. Çünkü iki nokta Linux’ta “geri” anlamına gelen bir komuttur. Önemli bir bilgi:Linux’ın tüm komutlarında boşluk içeren bir metin kullanmanız gerekiyorsa tırnak içinde yazmanız gerekir. Örneğin: cd “Abaküs Yayınları”.

mkdir

“mkdir” komutuyla bir klasör ya da dizin oluşturabilirsiniz. Örneğin: mkdir “home/abakus/Yeni Klasör”, home içindeki abaküs klasörü içinde bir “Yeni Klasör” adlı klasör oluşturur.

rmdir & rm

“rmdir” komutunu dizin silmek için kullanabilirsiniz. Ancak dizinin içi boş değilse komut işe yaramaz. Klasörün içindeki dosyaları ve dizinleri silmek için “rm” komutunu kullanın. Yalnızca dizinleri silmek istiyorsanız “rm-r” kullanmanız gerekir.

touch

“touch” komutuyla boş bir txt dosyası ya da boş bir zip dosyası gibi pek çok formatta boş dosya oluşturabilirsiniz. Örneğin: touch yeni.txt.

cp

“cp” komutuyla dosyalarınızı kopyalayabilirsiniz. Bunun için dosyanın ilk lokasyonunu ve kopyalanacağı lokasyonu belirtmeniz yeterlidir. Bu komutla klasör kopyalayamanız mümkün değildir. Yalnızca dosya kopyalamada kullanılır.

mv

Bu komutu kullanarak dosyalarınızı başka bir yere taşıyabilirsiniz. “cp” komutuyla aynı şekilde kullanılan “mv” komutu, aynı zamanda dosyaların ismini değiştirmek için kullanabileceğiniz bir komuttur.

İlgili Gönderiler
8-Linux

Linux Komutları

8-Linux

Linux Hosting

8-Linux

Laravel Nedir?

8-Linux

Unutulan Linux Centos Root Şifresini Değiştirmek