7-Nasıl Yapılır?

AMP Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır?

AMP, yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar(Accelerated Mobil Pages) adından da anlaşılabileceği üzere,web sitenizdeki içeriklere mobil cihazlardan daha hızlı erişebilmek için kullanılan sistemdir.

Google’ın amacı AMP kullanarak kullanıcılarının mobil görünümlü sitelerin yoğunluk sayısını arttırmaktır. Bu nedenle AMP kodlama sistemi kullanan siteleri ön belleğinde tutmakta ve kullanıcı siteye mobilden erişmek istediğinde daha hızlı bir şekilde giriş yapmasını sağlamakta.

AMP ile sayfa yapılandırması yaptığınız zaman, site kullanıcılarınıza çok daha hızlı bir erişim imkanı sunarsınız.Tahmin edebileceğiniz şekilde günümüzde bir web sitesinin başarı sıralamasını yükselten ölçütlerden en önemli özelliği kullanıcı için farklı ve memnun kalacağı bir deneyim sunmasıdır.Kullanıcılar girdikleri web sitelerinde kullanıcı deneyimini en üst düzeyde yaşamazsa sitenize tekrardan uğramayabilir,bu sizin için oldukça önemli bir kayıp olacaktır.

Google’da bir kelime arattığınızda, çıkan sonuçların yanında bulunan şimşek ikonu görmeniz, o web sayfasının AMP uyumlu olduğunu gösterir.

Peki, WordPress AMP nedir? 

WordPress üzerinden web sitesi kuran kişiler için WordPress AMP kurulumu oldukça önem teşkil etmektedir. Bu sebeple WordPress siteleri, mobil üzerinde de hızlı ve kullanıcıya uygun bir biçimde çalıştıracaktır. WordPress AMP kullanımını aktive etmek için, öncelikle AMP eklentisini yükleyip kurmak,ardından Google AMP test yapmak için Google Test Aracını kullanabilirsiniz.

AMP teknolojisinin iyi yönleri olduğu kadar kusurlu yönleri de mevcut. Öncelikle AMP sınırlı HTMLJavaScript ve CSS desteği vermekte. Bu da bu teknolojileri web sitenizde kullanamayacağınız anlamı taşıyor.Bunun yanında AMP, Google Analytics dışında analiz platformunu da desteklememekte.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında

Bir cevap yazın