7-Nasıl Yapılır?

Server (Sunucu) Nedir? Ne İşe Yarar?

Hayatımızda teknolojik açıdan birçok terim bulunmaktadır. Bunlardan bazıları orta derecede önemli veya önemsiz iken bazıları ise hayati rol oynamaktadır.Hayati rol oynayan terimlerin en başında server (sunucu)bulunur.Türkçe karşılığı sunucu olan bu kavram, bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan bileşenlerden bir tanesidir. Aktif olarak kullanılan bir ağdaki kaynağa veya hizmete gelen erişimleri yönetmeye yarayan bir bilgisayar veya yazılım olarak tanımlayabiliriz. Gerçek dünyada fiziksel olarak yer kaplayan bir bileşendir.

Genel anlamıyla, depolama ve erişim için kullanılan server, kaliteyi belirlemede ki etkin rolüyle karşımıza çıkıyor. Bir sunucunun kalitesi, hızlı yanıt verebilme yeteneğine ve aksaklıkların hızlı giderilmesine göre belirlenir. Bu nedenle büyük şirketler sunucu maliyetlerini oldukça yüksek tutarlar ve üst kalite bir bakım onarım sağlarlar. Bir internet sitesine bağlandığınızda, o internet sitesinin bilgilerini kendi bilgisayarınıza indirmeden kullanmanızı yine sunucular sağlamaktadır. Bazen karşılaştığımız yoğunluk olduğu zamanlarda internet sitelerinin kilitlenmesi gibi problemler yine sunucunun yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Sürekli olarak yoğunluk yaşanan internet sitelerinde bu gibi problemlerin çözülmesi, maliyetin artmasıyla çözülebilir. Belli dönemlerde veya saatlerde yoğunluk yaşanan sitelerde ise (örneğin ösym gibi) kalıcı bir maliyet artırımı verimlilik açısından uygun olmayacağından, bu gibi geçici yoğunluklarda internet sayfalarında kilitlenmeler yaşanması da normaldir.

Server, belirli saatlerde çalışan bir kavram değildir ve 7/24 aktif olarak çalışır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu nedenle maliyet açısından yüksek bir gider kalemi olarak site sahiplerinin karşısına çıkar. Sunucular, şirketler için oldukça önemli bir yere sahip olduğundan özel olarak hazırlanan büyük datacenter alanlarında kurulur. Ortam sıcaklığı ve ortamın ışıklılık oranı gibi durumlar ince hesaplamalar sonucunda ayarlanır. Büyük bir sunucu alanında çok fazla elektrik akımı ve aynı zamanda elektronik malzeme bulunduğundan; ısınma ve ses problemlerin başında seyreder.

Sunucularda meydana gelecek ufak bir aksaklık bile milyon dolarlara mal olabilmektedir. Elbette daha küçük çaplı firmalarda sunucular daha basit sistemlere sahiptirler. Genel anlamda ister büyük ister küçük bir firmanız olsun, sunucunuzun 7/24 aktif olarak çalışması sizin için her zaman gerekli ve avantajlı bir durum olacaktır. Bu nedenle bir internet sitesi için sunucu seçerken araştırmanızı güzel yapmalı ve kaliteli hizmet veren bir sunucu seçmeye özen göstermelisiniz. Günümüzde, sunucu hizmetleri oldukça gelişmiş bir seviyededir ve aksaklıklar çok nadir yaşanmaktadır. Bu sayede internet ortamında 7/24 kesintisiz bir akış gerçekleşmektedir.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında

Bir cevap yazın