7-Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir? Nereden Başlamalıyım?

İnternetin son dönemlerde yaygın ve etkin kullanımı ile birlikte ticaret kavramı da başka bir boyut kazanmıştır. Eskiden beri alışkanlıklarımız olan fiziksel ticaretin yerini elektronik ortam üzerinden yapılan ticaretler almaktadır. Bu yeni ticaret sisteminde internet kullanımı büyük ölçüde rol oynamaktadır. Eskiden beri süren ticaret sisteminde, masraflar ve maliyetler oldukça yüksektir. Çünkü çalışan personel olsun,personelin ihtiyaçları,dükkanın bulunduğu yerin ücretleri gibi gibi problemler işverenin zararına çıkmaktadır. Aynı zamanda klasik ticaret yönteminde, müşterilere daha kolay ulaşmak ve dev şirketlerle mücadele etmek oldukça zorlayıcı bir faktördür. Bu nedenle ticarete girişenler, hem maliyetlerini azaltmak hem de adını duyurabilmek adına elektronik ortam üzerinden ticaret yapma yoluna girmişlerdir. Yaşanan bu gelişmeler zaman içerisinde büyüyerek ortaya yeni bir sektör çıkmasına neden olmuştur.E-ticaret sektörü.

E-ticaret kavramı, özellikle son yıllarda oldukça gelişmiş, büyümüş ve boyut değiştirmiştir. Bulunduğunuz bölgeden dünyanın diğer ucuna gerek küçük çapta, gerekse devasa boyutlarda ticaret yapmanıza imkan sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde adını hepimizin duyduğu Alibaba veya Aliexpress gibi dev şirketler günümüze gelmiştir. Günümüzde bu şirketler aracılığıyla dünyanın uzak bölgelerine kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Doğru ürünleri ve doğru ürün pazarını seçerek üreticiyle yüz yüze görüşmeden, üretici ve son kullanıcıyı bir araya getirebilirsiniz. Bunun yanında eğer ki satılabilecek bir üretim yeteneğiniz varsa ürettiğiniz ürünleri de yine elektronik ortamda pazarlayabilirsiniz. Bu noktada yasal sorumluluklar ve gerekli izinler oldukça esnektir.

E-Ticarete Nereden Başlayabilirim?

E-ticarete başlarken en önemli unsur satacağınız yani pazarlayacağınız ürünü seçmek olacaktır. Bu noktada ürünün diğer insanlar tarafından tercih edilmesi önemlidir. Risk alma potansiyeli fazla değilse bu noktada “Bu ürünü ben alır mıydım?” sorusunu aklınıza getirmeniz faydalı olacaktır.

Aracı firmaların araya girmemesi ile kendinize masraf çıkarmadan etkileyici ve dikkat çekici tasarımlarla insanların ilgisini kazanmak önemli bir etkendir. Başlangıç aşamalarını atlattıktan sonra satış yapmaya başladığınız noktada kaliteli ve hızlı hizmet vermek yine önemli bir etkendir. Bu noktaya gelindiğinde, kargolama ve ürünün sağlam bir şekilde teslim edilmesi önemli bir rol üstlenir. Belirli bir gelir elde etmeye başladıktan sonra ve düzeninizi oluşturdukdan sonra ürün iadeleri ve satış sonrası hizmet sizi bir adım öne taşıyan bir adımdır. E-ticaret yaparken her zaman için üst kaliteye ve saygıya önem vermeniz kullanıcılar için önemli bir faktördür. Çünkü unutulmamalıdır ki e-ticaret, herkese açık bir pazardır ve her an yerinizi başka birisi doldurabilir.Dikkatli olmanızda fayda var.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında

Bir cevap yazın