7-Nasıl Yapılır?

Domain (Alan Adı) ve SEO İlişkisi

SEO için Nasıl Bir Domain Seçmeliyim?

Başarılı bir SEO için domain alınırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları aşağıda maddeler şeklinde sıraladık.

  1. Domain içerisinde site ana konusunun geçmesi fayda sağlayan bir unsurdur.
  2. Domain kaydı yapılmadan önce ilgili domainin daha önceden kullanılıp kullanılmadığının kontrolünün yapılması gerekmektedir. Eğer kayıt edeceğiniz domain adı eskiden kullanılmış ve ilgi görmemişse bu sizin için bir kayıp olacaktır.
  3. Domainlerin kısa ve akılda kalıcı olması önemli bir kriterdir. Satın alacağınız domainin maksimum 2 kelimeden oluşması SEO açısından en uygun olandır diyebiliriz.
  4. Domain kaydı yapılırken seçilen domainin daha önceden kullanılmışsa backlinklerinin nasıl yapıldığı kontrol edilmesinde yarar vardır. Domaine alakasız, kötü backlinkler sağlanmışsa bunları Google’a bildirmek ayrı bir iş yükü gerektirebilir. Bu tür domainlerinden uzak durmanızı önermekteyiz.
  5. .com uzantılı domainler kullanmak ilk tercihiniz olmalıdır. Farklı bir uzantı tercih ettiğinizde kullanıcıların yanlış yazım nedeniyle sizin siteniz yerine farklı bir siteye yönelmeleri gözden kaçmayan bir sıralamada. Ayrıca .com uzantılı domainler çok daha akılda yer etmektedir.
  6. Eğer hedef kitleniz sadece Türk kullanıcılar için olucaksa com.tr uzantılı domainleri öneriyoruz. Çünkü .com.tr uzantılı domainler Google gibi büyük arama motorlarında rakiplerinize göre daha iyi konumda görünmenize etki eden unsurların başında gelir.

Peki Domain Uzantısının SEO İçin Etkisi Var Mı?

Doğrudan bir etkisi var demek yanlış olur fakat dolaylı yoldan küçükte olsa bir etkisinin olduğunu söylemek yanlış sayılmaz. Örnekle açıklamak gerekirse eğer; benimalanadim.tk isimli bir domaininiz olduğunu varsayalım. Bu siteyi ziyaret eden bir kullanıcı yeniden girmek istediğinde uzantıyı unutup benimalanadim.com şeklinde yazabilir. Eğer siz domaini en baştan .com olarak seçmiş olsaydınız kullanıcı doğru adrese gidecek ve SEO açısından oldukça önemli olan ziyaretçi geri bildirimi gerçekleşmiş olacaktır.

Google Türkiye için .com.tr mi yoksa .gen.tr uzantılı domainler mi SEO ‘da daha avantajlı?

Buna .TR uzantılı domainler daha avantajlıdır demek daha doğru olur ama .com.tr daha fazla bilinen bir uzantı olması dolayısıyla tercih sebebi olmalıdır.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında

Bir cevap yazın