7-Nasıl Yapılır?

BIOS Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır?

BIOS (Basic Input Output System), giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol ederek sistemin açılmasını sağlayan aygıttır. BIOS, kalıcı bir yazılım olup ROM bellekte depolanmaktadır. Anakart’ın birçok özelliğini kullanmamıza yardımcı olan yazılım, sistem ve donanımlarımız arasında bağlantı kurmamızı sağlar.
BIOS’un ayarları, bilgisayarına format atma hevesi olan hemen her herkesin kurcaladığı bir yapıdır. Birçok insan bilip bilmeden BIOS menüsünde değişiklik yapıyor ve çözüm bulmakta zorluk çekiyor.Gelin beraber BIOS’un görevlerinden ve nasıl ayarlayacağınızdan bahsedelim.

BIOS Ayarları Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın temel fonksiyonlarını denetleyen bu yazılım ekran paneliniz ile kontrol edilebilmektedir. Genellikle bilgisayar açılışında F10, F2 ve DEL tuşları ile BIOS sayfasına ulaşılmaktadır. BIOS ekranına nasıl ulaşabileceğiniz, bilgisayarınız açılırken en altta yazmaktadır.Bilgisayar markalarının anakartlarına göre bu tuş değişiklik göstermektedir.Piyasada en çok tercih edilen BIOS markaları AWARD, AMI ve PHOENIX diye sıralayabiliriz. Belirtilen kısayolları kullanarak BIOS ayarları menüsüne girdikten sonra ayarlarda değişiklik yapılabilir. Eski bilgisayarlarda BIOS menüsünde fare kullanımı mümkün değildi. Fakat yeni geliştirilen ana kartlarda ve BIOS markalarında fare kullanımı mümkündür. Genellikle oldukça basit bir arayüze sahiptirler.Bu sayede ayarlar üstünde kolayca değişiklik yapabilirsiniz. Gelişmiş masaüstü bilgisayarlarında işlemci fanı hızı ve kasa fanlarının hızı gibi ayarlamalar menü üzerinden ayarlanabbilmektedir.

BIOS’un Görevleri

BIOS menüsünü kullanarak birçok işlem gerçekleştirilebilir. Bunlardan en önemlisi birçok kez işimize yarayacak olan formatlama işlemidir. Format atmak için BIOS menüsünden başlangıç ayarları değiştirilmelidir. Bilgisayarın başlangıçta sabit disk mi, CD mi yoksa USB bellek mi kullanacağı BIOS ayarlarından değiştirilebilir. Örnek verecek olursak, USB bellek ile format atmak için ayarlar menüsünden, başlangıçta USB bellek ile başlatma ayarı seçilerek, USB belleğin içindeki Windows yazılımı format sonrasında bilgisayara yüklenebilir. Aynı işlem CD için de kullanılabilir. Format atmak haricinde BIOS, başlangıçta RAM, ekran kartı gibi donanımları test eder ve düzgün çalıştıklarından emin olur. Eğer herhangi bir donanımda işlevsel bir problem varsa, bilgisayarın başlatılmasını durdurur. Bu sayede bilgisayarın hatalı bir şekilde başlamasından kaynaklı çıkabilecek zararlar engellenmiş olur. Yazılım ve donanım arasında hayati rol oynamasının ana sebebi de budur. Aynı zamanda donanımların kullanacağı voltaj düzeylerini de yine BIOS ayarlar. Donanımların frekans ayarlarını yapar. Kullanılmayan donanım parçalarını kapatmamıza imkân vermektedir.

İlgili Gönderiler
7-Nasıl Yapılır?

Veri Kaybınızı Önlemek İçin phpMyAdmin'i Koruma Yolları

7-Nasıl Yapılır?

Basit ve Hızlı Şekilde WHM TMP Boyutu Değiştirme ve TMP Klasörü Boşaltma

7-Nasıl Yapılır?

WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

7-Nasıl Yapılır?

Güzel ve Kötü Yönleriyle SSL Hakkında

Bir cevap yazın